"Az egyetlen helyi adó, ami tisztán szól, a Time in a Bottle-t játssza.
- Csak ezt ne! - mondja mami. - Nem bírom Jim Crocet. Olyan nyálas.
- Legyél nagylelkűbb szegény pasassal, Wallace. Egy pekánfa ölte meg.
- Attól se lett jobb a zenéje."
Miranda Cowley Heller: Papírpalota
Igazán jellemző rám, hogy miután csalódtam jó pár megvásárolt könyvben - tékozló gyermek módjára visszatérve a könyvtár türelmes kebelébe -, az első kikölcsönzött négyesből rögtön az első kettő olyan, hogy igencsak kelleni fog belőle saját példány. Mondhatnátok, hogy de hát Amadea, ez a könyv valamennyi létező paramétere alapján neked való, mire azt felelném, hogy ja, ezt gondoltam Az iskola Topekábanról is és azóta is 110 lesz a pulzusom, ha eszembe jut az az önző kis hisztis szarjankó, el is akarom adni azt a könyvet.
Szóval a Papírpalota jött, látott és győzött.
Ahogy sok jó olvasmány esetében lenni szokott, nehéz szavakba önteni, mitől is olyan magával ragadó. Igazi hangulatmozaik; benne van a vízparti családi nyaralások végtelen esszenciája, a rozzant házzal, a halálosan komoly és egy perc alatt elsimuló civakodásokkal, a naptól és úszástól elnehezült test, a folyton döngicsélő gondokat hátrahagyó felszabadultság érzésével, a víz felszínén szikrázó fénysugarak gyönyörűségével, a csak lenni manapság oly ritkán megélhető kegyelmi állapotával.
Benne van a New Yorki hétköznapi élet, a csöndes kisváros-vízparti közeg ellentéte, a veszélyes, mocskos, zsúfolt nagyváros, a salétrommarta falakban motozó egerek, a belső udvar betonján loccsanó borsószemek hangja, a kávézók kéretlenül kínált sötét löttyének vitriolos aromája, de még az engesztelhetetlen angol eső vizesgyapjú-szaga, az egy életen át cipelt titkok, bűnök sorvasztó, savanyú, ammóniás kipárolgása, a félelem bűze, hogy lelepleződünk és meztelen állunk a világ előtt.
Cowley Heller nagyon egyedi, maróan cinikus szereplőket alkotott, olyan erős nőket, akik egyszerre edzenek meg és sebeznek halálra; bármennyire magával ragadóak az olvasottak alapján, az életben egészen biztos, hogy ki nem állhatnám Wallace-t és mindent megtennék, hogy belemarjak (és viszont), de Annát is kedvem lenne néhányszor a falhoz csapni; olyan szintű egoizmus és kérlelhetetlen önhittség jellemzi őket, ami páncélként véd, de mindenki mást képes darabokra zúzni - de a történtek fényében szükségük is van erre a páncélra.
Ez a nő nagyon tud valamit és örülök, hogy írásra adta a fejét. Bármivel is járult hozzá a nevével fémjelzett sorozatokhoz, szeretem azt képzelni, hogy a regényébe is sikerült átmentenie.
Eredeti cím: The Paper Palace
Sorozat: Kult Könyvek
Kiadó: 21. Század
Kiadás éve: 2021
Fordította: Katona Ágnes
Ár: 4490 Ft
" a csak lenni manapság oly ritkán megélhető kegyelmi állapotával"... hahh. :(
VálaszTörlésNagyon szépen írtál róla.
Köszi.:)
TörlésÖlni tudnék egy hétért a nyári Balatonon (amikor jó idő van), a "csak lenni" állapotáért.
Létezik ez még? A "csak lenni"? Amikor nem ér utol semmi, a világ zaja, a munka gondjai stb.?
TörlésSajnos nem hiszem.
TörlésEzt kerülgettem egy ideje, szerintem nyáron megpróbálkozom vele, tetszik ahogy írsz róla! :D
VálaszTörlésAhh, hiba volt körülötte sündörögni, vesd rá magad!
Törlés